Další úspěch – čtyři mláďata u korsaků

Chovatelé v Zooparku Zájezd se dočkali dalšího úspěchu v podobě čtyřčat korsaků. Malé lišky se narodily 14. března a nyní už pomalu začínají prozkoumávat svůj výběh. „V lednu jsme několikrát pozorovali páření, takže to pro nás není překvapení. Během února jsme během veterinární kontroly usoudili, že je samice skutečně březí. K porodu došlo v noci na 14. března a na svět přišli tři samci a jedna samička. Jejich matka je mladá a velmi ostražitá, proto se jí snažíme do péče o mláďata co nejméně zasahovat, abychom nezpůsobovali zbytečný stres,“ popisuje úspěšný odchov chovatelka Jitka Jonáková. Mláďata korsaků se rodí slepá a oči začínají otevírat kolem třech týdnů po narození. „Do tří dnů už koukali všichni. Zajímavé je, že mají modré oči, jsou to taková roztomilá modroočka. S věkem se potom modrá barva vytrácí. Korsaky chováme od roku 2015. Samce a samici, kteří aktuálně tvoří chovný pár, jsme dali dohromady teprve v loňském roce, kdy mláďata ještě neměli. Letos se už ale vše podařilo a návštěvníci se tak brzy mohou těšit na malé nemotory, kteří už pomaličku začínají objevovat okolí boudy, která jim slouží jako nora. Jak se trochu zlepší počasí, tak určitě začnou vyrážet na delší výpravy,“ líčí chovatelka. 

Korsak je druh lišky ze Střední Asie. Přes den žije převážně v norách, které vyhloubili již živočichové před ním a žije typickým nočním životem (aktivní zejména v podvečer a v noci). Její obrannou strategií v případě ohrožení např. větší psovitou šelmou je výskok na zadní, přičemž začne prskat. Na rozdíl od jiných druhů lišek je korsak společenský a sdružuje se do skupinek, rodinných kolonií, žijících v jednom úkrytu. Stav populace této šelmy není dobře prozkoumaný, ale i přesto je známo, že této lišce hrozba vyhubením zatím nehrozí.

Nezapomeňte, že i vy se můžete stát adoptivním rodičem korsaků! Získáte tím mnoho výhod a můžete je v doprovodu chovatele i navštívit.

Sdílet:

Další články