Na Želvím dnu se vybralo na platy ochranářů

Šťastní organizátoři a podpora paní starostky a ředitelky.

V sobotu 20. května jsme v Zooparku Zájezd oslavili Světový den želv. Ten sice připadá na 23. květen, ale nejvíce návštěvníků do zoo zavítá o víkendu, proto jsme zvolili termín o tři dny dříve. Součástí bohatého programu byla i velká outdoorová hra, kterou ve spolupráci s DDM Praha 6 Vypich a BUSHCRAFTCODE z.s. připravili i žáci ZŠ Stehelčeves. Návštěvníky tak na chvíli přenesli do situací, kdy si sami vyzkoušeli práci ochranářů v terénu – přenášeli želví vejce přes překážkovou dráhu, vyhýbali se pytlákům, kontrolovali zavazadla kvůli zakázaným suvenýrům z divoce žijících zvířat nebo museli rozlousknout šifru a najít správnou lokaci dalšího úkolu. Program doplnila komentovaná krmení želv ostruhatých, žlutohnědých a chameleonů obrovských. Na dětském hřišti probíhala i mozaiková dílna, kde si všichni zájemci mohli vyzkoušet výrobu vlastní mozaiky se zvířecí tematikou. Na akci dorazilo celkem 1129 návštěvníků.

Želví den navštívila i starostka Stehelčevsi Petra Vagenknechtová  s ředitelkou ZŠ a MŠ Stehelčeves Anetou Zemanovou, aby  podpořily své žáky. „Děti samy vymýšlely stanoviště hry Zachraň mořské želvy, kde návštěvníci museli plnit různě obtížné úkoly, při kterých se dozvídali zajímavosti nejen o želvách. Jsem velmi ráda, že se děti z naší školy do akce zapojily. Při přípravě hry děti v praxi využily principy výuky ve škole, která je zaměřená na rozvíjení schopnosti spolupráce, komunikace, kritického myšlení a sebereflexe. Těšilo mě dívat se na nadšené obličeje našich dětí, je to pro mě zpráva, že je akce velmi bavila. Spolupráce se Zooparkem Zájezd, DDM Praha 6 a BUSHCRAFTCODE z. s. v rámci projektu „Europe Goes Local” je pro naše děti velmi přínosná a děkujeme jim za hojnou účast,“ ocenila snahu studentů paní starostka.

Jedním ze stanovišť byl i stánek české ochranářské organizace Chráníme mořské želvy, která se věnuje ochraně želv v Indonésii a na Srí Lance. „Spolupráce s žáky druhého stupně ZŠ Stehelčeves spolu s DDM Praha 6 pod záštitou probíhala od samého začátku perfektně. Je na místě ocenit s jak velkým nasazením, péčí a ochotou všichni organizátoři k celé akci přistupovali a to s nezištným cílem – podpořit ochranu mořských želv. Žáci pod vedením projektového koordinátora DDM Praha 6 Jana Holečka připravili velice zábavná a zároveň edukativní stanoviště, kterým návštěvníkům přiblížila život a ochranu mořských želv. Z pohledu zvenčí se možná zdálo až neuvěřitelné, že přípravu jednotlivých her a aktivit měly na svědomí „teprve“ děti ze základní školy. Jejich úroveň organizace, smysluplnosti a celkový přístup žáků k návštěvníkům se vyrovnal úrovni profesionálních lektorů. Jsou tak důkazem, že věk nehraje ve snaze podpořit dobrou věc roli. Velké poděkování patří také všem návštěvníkům, kteří si udělali čas Želví den na vlastní kůži zažít a podpořili ochranu mořských želv. A to buď zakoupením vybraných suvenýrů nebo načerpáním nových informací. Veškerou tuto kolektivní snahu a ochotu pomoci lze vyjádřit i jedním konkrétním číslem – 12 680 Kč, což je dva a půl měsíčních platů pro ochranáře a tedy zhruba 7 500 želvích vajec zachráněných před pytláky. Moc děkujeme, že jste s námi oslavili Mezinárodní den želv,“ říká k vybrané částce ochranářka Hana Svobodová, která projekt Chráníme mořské želvy založila.

Přesun vajec a překonávání pytláka.

Sdílet:

Další články