Otevíráme tropický skleník v expozici Latinská Amerika

Pohled do skleníku těsně před dokončením. Foto: Dan Koleška

Nová expozice tropického skleníku doplňuje letos otevřený pavilon Latinská Amerika. Návštěvníci zde mohou pozorovat v podmínkách tropického lesa s jezírkem čtyři nové druhy plazů. Ty zanedlouho doplní i opeřenci z jihoamerického kontinentu.

Do nového pavilonu Latinská Amerika návštěvníci několik měsíců chodili kolem „záhadné“ části, která byla doposud obehnána zábranami. Nyní už je jasné, co chovatelé a členové technického úseku poslední týdny usilovně připravovali. Drápkaté opice a mary slaništní nově doplňuje biotop tropického pralesa se čtyřmi druhy plazů. A nezůstane jen u toho, jak říká Jiří Marek, kurátor. „Plánujeme v dohledné době expozici doplnit o tangarovité pěvce, kteří rovněž spadají do zoogeografické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Díky svému menšímu vzrůstu sem perfektně zapadnou.“

Polychruse mramorované neuvidíte v žádné jiné zoo v ČR. Foto: Dan Koleška

Nově otevřený skleník je osazen rostlinami z Jižní a Střední Ameriky. „Snažili jsme se dodržet původ rostlin tak, aby odpovídal regionu a docílit tak co největší autenticity. Časem se rostliny rozrostou a expozice bude ještě více zelená, což se bude jistě líbit jak jejím obyvatelům, tak i návštěvníkům,“ doplňuje Marek.

Bazilišek zelený. Foto: Dan Koleška

Aktuálně můžete na stěnách skleníků zahlédnout zvláštní leguánovité ještěry anolise jeskynní. Ti pocházejí z Kuby, kde obývají okolí vápencových jeskyní. Kvůli životu v temném prostředí je jejich pigment redukován a není tak snadné je v členitím skleníku objevit. Především děti tak čeká mnoho zábavy při pokusech o jejich spatření! Naopak dominantou jsou jistě bazilišci zelení. Tito velcí ještěři dorůstají necelý metr a velkou část z toho tvoří dlouhý ocas. Perfektně šplhají a rádi tráví čas na větvích nad vodní plochou. Mimochodem, pokud se cítí ohroženi, dokážou vyvinout neskutečnou rychlost, díky které doslova přeběhnou i přes vodu. Proto se jim anglicky říká „Jesus Christ lizard“. Třetím ještěřím obyvatelem skleníku je polychrus mramorovaný. Jeho zbarvení sestává z mnoha odstínů různých barev, podobně jako u chameleonů. Jedná se o opravdový unikát, protože tento druh byste v jiných českých zoo hledali marně.

Po stěnách skleníku se hbitě pohybuje anolisové jeskynní. Foto: Dan Koleška

Uprostřed skleníku je krásné jezírko. V něm se s oblibou koupe klapavec mexický, který je největším zástupcem své čeledi. Tento druh pochází ze Střední Ameriky, kde obývá menší vodní toky a jezírka, v nichž hledá jakoukoli potravu, kterou může svými mohutnými čelistmi zpracovat – různé druhy bezobratlých, menší rybky nebo dokonce mršiny. Stejně jako v případě polychruse, i klapavce najdete pouze u nás.

Zoopark Zájezd je otevřen každý den. V zimním období až do začátku března je to od 10 do 16 hodin.

Klapavec mexický je dalším unikátem nově otevřeného skleníku. Foto: Dan Koleška

Sdílet:

Další články