První mláďata roku 2023 a přesuny opeřenců

Prvním mládětem roku 2023 se stal chameleon jemenský. Foto: Dan Koleška

První mláďata

Prvními odchovanými mláďaty v novém roce se stali malí chameleoni jemenští. První z nich se začali na svět líhnout 13. ledna. „Samice snesla snůšku 37 vajec už 12. července loňského roku. Inkubace tedy trvala téměř na den přesně půl roku. To je u tohoto druhu naprosto běžné,“ říká k odchovu ředitel Jiří Marek st. s tím, že mláďata dalších druhů chameleonů lze očekávat zanedlouho. „V inkubátorech máme další vejce třeba od chameleonů límcových nebo pardálích,“ dodává. Chameleon jemenský obývá hornaté oblasti jihozápadní části Arabského poloostrova. Ačkoli je to jeden z nejběžnějších druhů v chovu, informací o jeho životě v přírodě příliš mnoho není.

Přesuny vzácných ptačích druhů

V pavilonu Terária došlo kromě vítání mláďat i k přesunům v některých ptačích expozicích. Z menší voliérky do velkého prostoru v tropickém skleníku se přesunuli tangarovití pěvci – květomil modrý, pitpit škaroboškový a tangara sametová. Doplňují tak pestrou skladbu jiho- a středoamerických druhů obojživelníků a plazů. Bývalou expozici květomilů převzali zajímaví astrildovití pěvci z Afriky – motýlek rudouchý a oliváček běločelý. Zoopark Zájezd je jedna ze dvou českých zoo, která chová motýlky rudouché. V případě oliváčka je pak jedinou zoo v ČR a jednou ze tří zoo v celé Evropě, kde je možné tento druh spatřit. Tropický skleník je součástí nově vybudovaného expozičního celku Latinská Amerika.

Motýlek rudouchý je novým druhem v pavilonu Terária. Foto: Dan Koleška
Oliváček běločelý. Foto: Dan Koleška
Do tropického skleníku se přesunuli tangarovití pěvci – zleva květomil modrý, tangara sametová a pitpit škraboškový. Foto: Jitka Jonáková

Sdílet:

Další články