V Zooparku Zájezd se vylíhly dvě sovice sněžní

Sezona plná mláďat a významných odchovů v Zooparku Zájezd nebere konce! V nedávno vybudované voliéře pro sovice sněžní se z vajec vyklubala dvě mláďata. Chovatelé kolem nich chodí po špičkách a dělají vše pro to, aby měla ten nejlepší start do života.

Možná si někteří návštěvníci v poslední době všimli nevšedního uspořádání ve voliéře, kterou obývá pár sovic sněžních. Většinou velmi dominantní samice se ztratila z dohledu a samec začal být nebývale ostražitý. To vše má svůj pádný důvod – sovice totiž začaly koncem května hnízdit a před několika dny se z vajec vylíhla dvě ochmýřená mláďata. Chovatelé celý proces bedlivě sledovali, ale neopovažovali se sovu na hnízdě rušit. „Na  slavnostním otevření nové voliéry pro sovice se zástupci magistrátu Města Kladna, které vybudování expozice finančně podpořilo, jsme sovám popřáli brzké přírůstky. Netušili jsme však, že přijdou hned v dalším roce,“ směje se kurátor Jiří Marek. Otevření voliéry přijeli v dubnu 2023 osobně podpořit náměstek primátora Města Kladna Robert Bezděk a Radovan Víta, vedoucí Odboru životního prostředí.

Chovatelka Jitka Jonáková k probíhajícímu hnízdění sovic dodává: „Samici jsme na hnízdě pozorovali od 25. května. Ke stavbě hnízda, které je spíš vyhloubená jamka v zemi, využila plošinu v horní části voliéry, kam jsme už při stavbě expozice namíchali písek se zeminou jako substrát. Se začátkem hnízdění jsme zvýšili příděl potravy, abychom zajistili co nejlepší podmínky pro samici. O tu se samec perfektně staral a na zavolání samice okamžitě nosil kuřátka nebo myšky. 29. června jsem si všimla, že je veškerá nabízená potrava z ranního krmení spotřebovaná a hned bylo jasné, že ve voliéře přibyli noví strávníci. Zahlédli jsme vždy jen jedno mládě, ale podle zvuků jsme tušili, že se ozývají minimálně dvě,“. Ze čtyř vajec se skutečně vylíhla dvě mláďata, druhá polovina vajec nebyla oplozená. „To není vůbec špatný výsledek, vzhledem k tomu, že naše tříletá samice hnízdí poprvé. Vybrala si pro hnízdo skvělé místo v nejvyšší části voliéry, kde je hodně vegetace. Návštěvníci tam mohou nahlédnout otvorem v dřevěné stěně. Výhoda je, že tak nedochází k vyrušování při hnízdění. Přesně s tímto záměrem jsme stěnu s průzory budovali,“ dodává Marek. A jaké budou nejbližší dny malých soviček, které návštěvníci znají jako Hedviku z filmů o Harry Potterovi? „Za pár dní malé sovy odchytíme a okroužkujeme, abychom je mohli později spolehlivě rozpoznat. Nějakou dobu budou mít prachové peří, ale jakmile jim narostou pírka, odebereme vzorky pro určení pohlaví pomocí analýzy DNA,“ uzavírá kurátor.

Sovice sněžní je velký druh sovy s denní aktivitou ze severních oblastí Evropy, Asie a Ameriky. Samci jsou téměř čistě bílí s pouze několika tmavými skvrnami. Samice jsou naopak velmi skvrnité. Za potravou často kočuje na delší vzdálenosti. V době páření žije v páru a o mláďata se společně starají oba rodiče. Hnízdí zpravidla na zemi.

Foto: Daniel Koleška, Jitka Jonáková

Sdílet:

Další články