Expedice za zvířaty

Není v možnostech žádné zoologické zahrady mít všechna zvířata. Proto vyrážíme za zajímavými tvory do světa, abychom o nich mohli podat svědectví prostřednictvím dokukmentárních filmů. Zároveň si přivážíme velmi cenná pozorování přímo v přirozeném prostředí. Připojte se k nám a společně se podíváme na vzácné živočichy v pouštích, řekách i horách celého světa!

Expedice proběhly ve filmové a finanční režii Repti Planet.

Za šupinatými nosáči na Balkán

V dubnu 2021 se udála kratší expedice za plazy Balkánského poloostrova. Hlavním cílem bylo zdokumentovat zde bohatě rozšířenou zmiji růžkatou ve svém přirozeném prostředí a během jarní aktivity. Původní trasa expedice vedla přes Chorvatsko a Bosnu do Černé Hory, kde se vyskytuje rovněž velmi zajímavý poddruh zmije obecné. Nejasná proticovidová opatření (každá země regionu k nim přistoupila trochu jinak a některé nebylo možné navštívit vůbec) ovšem expediční tým přinutila trasu změnit a věnovat se čistě herpetofauně Chorvatska. Epicentrem natáčení se stal ostrov Pag, kde panovalo příhodné počasí a tým zde našel několik jedinců zmijí růžkatých i další zástupce plazí říše, např. právě se probouzející želvy zelenavé. V dalších oblastech byly pozorovány např. užovky podplamaté v nádherné žluté formě flavescens. Pozorována byla i melinistická (černá) forma poddruhu zmije obecné bosenské v bezprostřední blízkosti hlavního tahu na Záhřeb. Ve spolupráci se Zoo Záhřeb a jejím kurátorem plazů Ivanem Cizeljem se tým dostal i na zajímavou chráněnou lokalitu nedaleko centra hlavního města Chorvatska, kde se vyskytuje velké množství zmijí. Setkávání hadů a lidí je zde na každodenním pořádku a zdá se, že nečiní větší obtíže. Podle slov pana Cizelje se situace ohledně ochrany plazů zlepšuje mj. i díky snadnějšímu určování hadů pomocí nových technologií např. v mobilních telefonech. Za Zoopark Zájezd se expedice zúčastnil Daniel Koleška a Veronika Firlová, dále pak kolegové z plzeňské zoo, Repti Planet a Herpetology.cz.

Za vzácnými mloky do Turecka

Ještě před úderem první vlny koronavirové pandemie v roce 2020 se nám s kolegy Vojtěchem Vítou, Tomášem Holerem a Petrem Hammerschmiedem podařilo odcestovat do jižního Turecka za endemickými mloky rodu Lyciasalamandra. Pomineme-li 1 druh z řeckého ostrova Karpathos, je možné za velmi krátkou dobu v řádu několika dní objet oblast výskytu všech zbylých druhů a poddruhů těchto štíhlých mloků. Nejzápadnější a nejvýchodnější body jejich rozšíření totiž dělí pouhých 350 km vzdušnou čarou. Celkově zde takto nahuštěno žije 6 druhů s celkem 21 poddruhy, jež byly doposud popsány. Pozorovat mloky v jejich přirozeném prostředí je velice intenzivní zážitek, který jsme chtěli zprostředkovat i dalším lidem.

Za plazy do Ománu

První epedice proběhla v roce 2020. Jejím cílem bylo zdokumentovat plazy a (oba dva) obojživelníky této poměrně málo navštěvované země. Omán je překvapivě rozmanitá země s více než 60 druhy plazů. Expedičnímu týmu Repti Planet se podařilo zdokumentovat více než polovinu z nich.