Expedice za zvířaty

Není v možnostech žádné zoologické zahrady mít všechna zvířata. Proto vyrážíme za zajímavými tvory do světa, abychom o nich mohli podat svědectví prostřednictvím dokukmentárních filmů. Zároveň si přivážíme velmi cenná pozorování přímo v přirozeném prostředí. Připojte se k nám a společně se podíváme na vzácné živočichy v pouštích, řekách i horách celého světa!

Expedice proběhly ve filmové a finanční režii Repti Planet.

Za chřestýši na Divoký Západ - Arizona 2022

Náš nový 6-dílný dokumentární seriál je především o chřestýších. Během 16 dnů v roce 2022, kdy probíhalo natáčení, jsme projeli většinu jižní poloviny Arizony. Pro naši expedici jsme vybrali srpen, protože tou dobou se jihozápadem USA prohánějí monzuny. Když v takové poušti zaprší, znamená to, že začnou vylézat zvířata. A to je přesně chvíle pro nás! Při hledání chřestýšů jsme navštívili druhé nejteplejší místo planety, lovili večeři, viděli stonožku požírající několikanásobně většího ještěra, ale hlavně jsme viděli spoustu nádherných zvířat, která chceme divákům přiblížit. Především hadi jsou totiž nádherná a často nepochopená zvířata se spoustou úžasných adaptací na drsné podmínky.

Za šupinatými nosáči na Balkán

V dubnu 2021 se udála kratší expedice za plazy Balkánského poloostrova. Hlavním cílem bylo zdokumentovat zde bohatě rozšířenou zmiji růžkatou ve svém přirozeném prostředí a během jarní aktivity. Původní trasa expedice vedla přes Chorvatsko a Bosnu do Černé Hory, kde se vyskytuje rovněž velmi zajímavý poddruh zmije obecné. Nejasná proticovidová opatření (každá země regionu k nim přistoupila trochu jinak a některé nebylo možné navštívit vůbec) ovšem expediční tým přinutila trasu změnit a věnovat se čistě herpetofauně Chorvatska. Epicentrem natáčení se stal ostrov Pag, kde panovalo příhodné počasí a tým zde našel několik jedinců zmijí růžkatých i další zástupce plazí říše, např. právě se probouzející želvy zelenavé. V dalších oblastech byly pozorovány např. užovky podplamaté v nádherné žluté formě flavescens. Pozorována byla i melinistická (černá) forma poddruhu zmije obecné bosenské v bezprostřední blízkosti hlavního tahu na Záhřeb. Ve spolupráci se Zoo Záhřeb a jejím kurátorem plazů Ivanem Cizeljem se tým dostal i na zajímavou chráněnou lokalitu nedaleko centra hlavního města Chorvatska, kde se vyskytuje velké množství zmijí. Setkávání hadů a lidí je zde na každodenním pořádku a zdá se, že nečiní větší obtíže. Podle slov pana Cizelje se situace ohledně ochrany plazů zlepšuje mj. i díky snadnějšímu určování hadů pomocí nových technologií např. v mobilních telefonech. Za Zoopark Zájezd se expedice zúčastnil Daniel Koleška a Veronika Firlová, dále pak kolegové z plzeňské zoo, Repti Planet a Herpetology.cz.

Za vzácnými mloky do Turecka

Ještě před úderem první vlny koronavirové pandemie v roce 2020 se nám s kolegy Vojtěchem Vítou, Tomášem Holerem a Petrem Hammerschmiedem podařilo odcestovat do jižního Turecka za endemickými mloky rodu Lyciasalamandra. Pomineme-li 1 druh z řeckého ostrova Karpathos, je možné za velmi krátkou dobu v řádu několika dní objet oblast výskytu všech zbylých druhů a poddruhů těchto štíhlých mloků. Nejzápadnější a nejvýchodnější body jejich rozšíření totiž dělí pouhých 350 km vzdušnou čarou. Celkově zde takto nahuštěno žije 6 druhů s celkem 21 poddruhy, jež byly doposud popsány. Pozorovat mloky v jejich přirozeném prostředí je velice intenzivní zážitek, který jsme chtěli zprostředkovat i dalším lidem.

Za plazy do Ománu

První epedice proběhla v roce 2020. Jejím cílem bylo zdokumentovat plazy a (oba dva) obojživelníky této poměrně málo navštěvované země. Omán je překvapivě rozmanitá země s více než 60 druhy plazů. Expedičnímu týmu Repti Planet se podařilo zdokumentovat více než polovinu z nich.