Premiéra dokumentu o přírodě Arizony v pátek 12. dubna

Společně s Repti Planet jsme se zúčastnili dobrodružné expedice s cílem natočení nového přírodovědného dokumentu. Čtvrté putování za plazy a obojživelníky zavede oblíbenou partu herpetologů z Čech do USA. Členové expedice Petr Hammerschmied (Repti Planet), Ondřej Trávníček (Zoo Plzeň), Daniel Koleška (Zoopark Zájezd), Tomáš Holer (Herpetology.cz), Martin Ertner (Ertner Herpetology) a Dylan Souder (Nevada) navštívili pouště, prérie a hornaté oblasti Arizony, které jsou domovem nepřeberného množství jedinečné fauny. Hlavním cílem expedice byli bezesporu chřestýši, se kterými se členové expedičnho týmu setkávali na každém kroku. Pozorování zvířat v přirozeném prostředí, sběr důležitých dat, a pořízení dostatečného množství foto a video materiálu umožnilo vznik nového filmu Expedice Repti Planet – Arizonské dobrodružství, který má premiéru 12.4.2024 v Aule České zemědělské univerzity.

„Náš nový dokument je především o chřestýších. Během 16 dnů, kdy probíhalo natáčení, jsme projeli většinu jižní poloviny Arizony. Pro naši expedici jsme vybrali srpen, protože tou dobou se jihozápadem USA prohánějí monzuny. Když v takové poušti zaprší, znamená to, že začnou vylézat zvířata. A to je přesně chvíle pro nás! Při hledání chřestýšů jsme navštívili druhé nejteplejší místo planety, lovili večeři, viděli stonožku požírající několikanásobně většího ještěra, ale hlavně jsme viděli spoustu nádherných zvířat, která chceme divákům přiblížit. Především hadi jsou totiž nádherná a často nepochopená zvířata se spoustou úžasných adaptací na drsné podmínky. Věřím, že se dokument bude lidem líbit a někdo si možná přehodnotí vztah k hadům,“ říká k uvedení snímku Petr Hammerchsmied, režisér, kameraman a scénarista v jedné osobě. „Premiéru v prostorách Auly ČZU jsme zvolili i proto, že tři pětiny našeho týmu jsou absolventi této skvělé univerzity. Dokonce i samotný vznik značky Repti Planet se váže k prostorám ČZU. V době, kdy jsme značku zakládali, jsem si pro rady jezdil za Danem Koleškou, který tehdy studoval plazy a obojživelníky na Fakultě agrobiologie. Hodně věcí, včetně toho, jak budou budoucí expedice vypadat, jsme  konzultovali u kávy na tehdejším SICu,“ vzpomíná režisér.

„Nový dokument ja zaměřený především na plazy, kterým se v Zooparku Zájezd věnujeme od samotného vzniku zoo. Lidé k těmto tvorům často cítí odpor, který ale určitě není oprávněný. Jsou to totiž prastará, krásná a velmi zajímavá zvířata. V našem dokumentu bychom divákům rádi přiblížili krásu plazů v jejich přirozeném prostředí. Podařilo se nám zachytit i velmi vzácné druhy chřestýšů a taky pořídit zajímavé rozhovory s místními odborníky. Je to již čtvrtý dokument ve spolupráci s Repti Planet a troufám si říct, že zatím ten nejpovedenější,“ dodává Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání Zooparku Zájezd.

Premiéra filmu Expedice Repti Planet – Arizonské dobrodružství

Adresa: Aula ČZU, Kamýcká 129, 165 00 Praha-Suchdol

12. 4. 2024, 17:00 – 20:00

 

Foto: Martin Ertner

 

Sdílet:

Další články